Doprava zdarma pro objednávky nad 1 500,- Kč!

Botanic Maca peruánská - Prášek z kořene 100g

Neohodnoceno
179 Kč
Skladem

Dar Virakoči - tak se přezdívá Maca peruánská. Podle legendy ji daroval bůh Virakoči, který tak chtěl zjednodušit už tak těžký život indiánů v peruánských Andách. Maca se tak stala jednou ze složek jejich stravy, spolu s Quinoou a masem z lam. Maca jim dodávala energii, vitalitu, potřebné živiny a především i něco navíc, čím si chtěl Virakoči udržet silné rodové linie v těchto oblastech. Maca totiž působí i na libido. Ženy v těchto oblastech ji jedí k udržení dlouhé plodnosti a vitality. Možná nám přijde, že na Mace není nic zajímavého...tak čtěme dál.

Peruánské Andy, nehostinné místo s horami sahajícími až k nebesům. Co by zde mohlo růst? Nic moc, až na Macu. Ta se běžně pěstuje na náhorních plošinách ve výšce kolem 3000-4500 metrů nad mořem. Je tak nejvýše pěstovanou rostlinou na světě. Dokonce i překlad slova Ma-Ca v originálním znění znamená v překladu - z výšin pocházející dobrá strava, která posiluje. Bohužel, podobně jako u podobných názvů z jazyka indiánů, nelze přeložit jednoslovně. Jak jsme si již zmiňovali, Maca peruánská, také Lepidium meyenii, nebo Řeřicha peruánská, sloužila jako potrava. Poskytovala energii, ochranu organismu před náhlými výkyvy počasí, nedostatkem kyslíku vlivem velké nadmořské výšky a tak dále. Bojovníci ji dokonce pojídali během válečných výprav, aby si tak udržovali svou vitalitu a vůli k boji. Mezi ně patřili především moudří Inkové, kteří si Macu velmi oblíbili. Po jejich utlačování ze strany konquistadorů, se Mace přezdívalo sexuální droga indiánů. Byli to právě oni, kteří Macu přivezli do Evropy a tak si ji můžeme dopřát i my. Měli bychom však vědět, jak taková Maca vypadá.

Vzhledem k podmínkám, které tyto oblasti mají - prudké změny počasí, zima, a další, se Maca přesídlila pod zem. Nad ni vyrůstá pouze pár listů, které jsou uskupeny v růžici. Listy jsou poléhavé a až 15 centimetrů dlouhé. Kvete a plodí jednou do roka, bílo-krémovými květy. Výsledkem je plod s lehkým a nevelkým semenem uvnitř. Nás nejvíce zajímá kořen Maca. Je velký cca 2-8 centimetrů v průměru a připomíná řepu. Celkem existuje několik botanických druhů Maci. Liší se především barvou kořene. Může být bílý, žlutý, hnědý, ale i fialový. Kořen se buď jí, dělá se z něj odvar, nebo se suší a mele na prášek. každá z možností je účinná a poznamenaná stovkami let užívání. Pojďme si konečně povědět něco o složení a ostatních věcech.

Složení Lepidium meyenii

Jak už bylo řečeno, nejvíce účinných látek je právě v kořeni. Za podstatné můžeme považovat především vitamíny A, B1, B2, B6, C a E. Dále také stopové prvky a minerály - fosfor, měď, draslík, vápník, železo, zinek a další. Jedny z nejpodstatnějších látek jsou však aminokyseliny, přesněji se jedná o tak zvané esenciální aminokyseliny. Naše tělo si dokáže mnoho látek vyrobit samo, nikoli však tyto aminokyseliny. Proto se spoléhá, že je budeme přijímat v potravě. Další důležité látky jsou například přírodní steroly, saponiny, mastné kyseliny a jiné. Jaký to má vše účinek?

Účinky a Maca peruánská

Vlivem komplexního zastoupení látek, můžeme i účinky považovat za komplexní. Existuje pro to však lepší výraz - adaptogen. Jedná se o látku, která dokáže účinkovat jak na naši psychickou stránku, tak i na tu fyzickou. Je dobře známo, že Maca dodává ztracenou energii a vitalitu. Dokáže stimulovat náš imunitní systém, posilovat obranyschopnost a vlivem antioxidantů i bojovat s volnými radikály. Zároveň přírodní saponiny účinkují na hormonální skladbu, což ocení mnoho s nás. V poslední době je Maca zkoumána kvůli různým účinkům, které se nám snad brzy odhalí.

Vedlejší účinky Lepidia

Dodržování stanovené denní dávky není spojováno s žádnými vedlejšími účinky. Jediné skupiny, které by měly užívání konzultovat s lékařem, jsou těhotné a kojící ženy.

Jak lepidium dávkovat?

Maca prášek z kořene má jasnou denní dávku, která je určena hodnotou 2-4 gramů 2x denně. Jako u ostatních výrobků je však lepší začít nejdříve s nižšími dávkami, které se postupem času navýší.

Správné užívání Maci

Prášek lze bez problémů rozmíchat ve vodě a vypít. Ideální množství je 200 mililitrů. Můžeme ho však i přidat do pokrmů typu jogurt, smoothie a další.

Maca a vesmír

Důležitost a účinky Macy lze vydedukovat i z faktu, že slouží jako doplněk stravy kosmonautů na vesmírné stanici ISS. Doplňuje jim energii a dodává živiny, které potřebují. Za přítomnost Maci ve vesmíru jsou zodpovědní dva lidé - kosmonaut a vědec Karlos Noriega a specialistka na Macu Glorie Chacón. Karlos seznámil Glorii s vedením Nasa. Ta je přesvědčila o její vhodnosti pro lety do vesmíru.

Kód Kód: 49094
Kategorie: Bylinky