Doprava zdarma pro objednávky nad 1 500,- Kč!

Botanic Ženšen pravý - Extrakt z kořene s 80% ginsenosidů v kapslích 40kap.

Neohodnoceno
279 Kč
Skladem

Jedno velké kořenové uskupení, vzpřímená lodyha s listy na vrcholku, tak to je Ženšen. Asi si zaslouží trochu lepšího popisku a proč nezačít právě u toho, jak vypadá? Ženšen pravý je východoasijská bylinka, která roste především v Číně. Nejdůležitější je kořen, ze kterého se získávají veškeré potřebné látky. Můžeme si ho představit jako jednu hlavní kořenovou hlavu, ze které vyrůstají další dvě mrkvovitá uskupení. Ty mohou dosahovat délky až 20 centimetrů a šířky 3 centimetry. Kořen občas připomíná postavu člověka, což se kdysi považovalo za jasné znamení, které nabádá k užívání. Z kořenové hlavy vyrůstá vzpřímená lodyha o délce 30-60 centimetrů. Na konci lodyhy je 5-7 listových uskupení o 3-5 listech. V období květenství je vrcholek Ženšenu zdoben bílými kvítky, které se postupně přemění na červené šťavnaté plody s podlouhlým semenem uvnitř. Ženšen je více méně nenápadný avšak díky jeho vzhledu ho poznáme bez problému. Jedná se o rostlinku, která je prokazatelně stará přes miliony let. Používá se sice kratší dobu, ale i tak můžeme mluvit o tisíciletích, což je úctyhodná doba. Ženšen je velmi důležitý pro Čínské, Japonské i Korejské léčitelství. Mluví o tom i čínská kniha o bylinách, která pochází z prvního století před naším letopočtem. Zde je Ženšen označován jako bylina na pět vnitřních orgánů, bylina, co dokáže tišit nervy, čistit mysl, zastavovat křeče, ale i vyhánět zlé duchy, nebo čistit zrak a zlepšovat paměť. Rostlince bylo vždy přisuzováno mnoho léčivých účinků. Některé z nich byly považovány až za mýtické. O tom mluví prakticky i její název - ženšen. Je složeninou čínských znaků řén a šén. Zatímco složitý znak řén určuje člověka, šén mysl, ducha, život. Uznávají se i alternativní názvy - čínský ženšen, korejský ženšen, asijský ženšen, ale také zázrak přírody, kořen života a další. Když už jsme u názvů - latinsky je to Panax ginseng. Prakticky můžeme říci, že je se jedná o nejznámější léčivou bylinu, se kterou se bez nadsázky setkal snad každý. Na 1 kilogram Ženšenového extraktu bylo použito 80 kilogramů původní suroviny.

O důležitosti Ženšenu v dobách, kdy celému světu vládli panovníci, císaři a králové, hovoří i jeho nedostupnost. Bylina byla pěstována za zdmi, byla k dispozici pouze těm nejvyšším rodinám a panovníkům. Mnozí často riskovali život, aby se dostali přes zeď a ženšen si odnesli, ať už pro obchod nebo zdraví. Pro Evropu byla tato rostlinka dlouho neznámá. Přivezl ji až v 13. století Marco Polo. Zprvu byla dostupná pouze pro aristokracii, což se po nějaké době změnilo. Když už jsme se seznámili s těmito fakty, pojďme si povědět něco o složení a samotných účincích.

Co obsahuje Ženšen

V Ženšenu bychom našli spoustu důležitých látek. Obsahuje například aminokyseliny valin, leucin a další, minerální látky draslík, železo, fosfor, vápník a jiné. Kromě toho narazíme i na antioxidanty, které jsou pro nás velmi důležité. Dále na polysacharidy, flavonoidy a tak dále. Tyto látky jsou sice podstatné, ale co dělá ženšen Ženšenem? Roku 1854 byl z kořene izolován první glykosid, který dostal název panaquilon. 1906 pak první saponin panaxin. Od té doby se výzkum Ženšenu stále rozvíjí. Celkem bylo zatím izolováno přes 70 unikátních saponinů, hromadně označovaných jako ginsenosidy. Jsou to právě ginsenosidy, které jsou považovány za nejdůležitější složku Ženšenu. Jde samozřejmě o celkové spektrum farmakologicky podstatných látek, ale tyto jsou tím jádrem, od kterého se vše odvíjí. Co že to vlastně je?

Jak ženšen účinkuje?

Ženšen je prakticky považován za adaptogen. Jeho účinky totiž působí jak na naše tělo, tak na naši mysl. Tím pádem dochází k celkové stimulaci organismu. Vědci potvrdili působení na oběhový systém, centrální nervovou soustavu, ale i na imunitní systém, což je pro nás důležité. Používá se k prevenci stresu, neurastenii, či cukrovce, ale velmi oblíbený je i jako afrodiziakum. Světová organizace WHO (World Health Organization) označila Ženšen za profylaktické a regenerační činidlo pro zlepšení duševního a fyzického stavu. Používá se tedy i proti únavě, nebo poruchám spánku a soustředění.

Afrodiziakum jménem Ženšen

Schopnosti rostlinky jakožto afrodiziaka jsou dobře známé. Snadno můžeme i pochopit proč. Poruchy erekce jsou způsobeny z několika hlavních důvodů. Mezi nimi jsou i ty psychické a fyzické. Jak jsme již zmínili, Ženšen účinkuje pozitivně na naši mysl a díky ginsenosidům i na naše tělo. Dokáže tedy poskytnou vše potřebné ke zvýšení libida a výkonnosti.

Nežádoucí účinky Ženšenu

Za předpokladu, že budeme dodržovat doporučenou denní dávku, je považováno užívání za bezpečné. V případě, že se jedná o těhotnou, nebo kojící ženu, osobu s nízkým krevním tlakem, kardiovaskulárními problémy, nebo dítě, mělo by být užívání konzultováno s lékařem.

Vhodné dávkování

Za doporučenou dávku můžeme u extraktu ve formě kapslí považovat 1-2 kapsle denně. Měli bychom začít na jedné a postupně přidat druhou podle pocitu.

Jak kapsle užívat

Kapsle jde skvěle zapít vodou. K tomu postačí pouhých 200-300 mililitrů. Pamatujme, že se nesmí užívání kombinovat s alkoholem, nebo kofeinem.

Kombinace se Ženšenem

Jelikož je Ženšen adaptogen, hodí se k němu z hlediska účinků i jiné adaptogeny. Nejlepší volbou je Maca peruánská, které dokáže působit celospektrálně, podobně jako ženšen. Dochází tak k zesílení účinků.

Kód Kód: 49121
Kategorie: Bylinky